Grzyby są jednym z częstszych i bardziej uciążliwych problemów wielu rolników i działkowców. Chętnie porastają pola uprawne zabierając tym samym przestrzeń, wodę i składniki odżywcze roślinom uprawnym.

Grzyby łatwo się rozprzestrzeniają. Gdy pojawią się na danym obszarze raz, trudno będzie się ich pozbyć.

Walkę z grzybami w uprawach warto rozpocząć jeszcze przed zasianiem roślin. Niezwykle ważne jest odpowiednie oczyszczenie gleby.

W tym celu warto zastosować herbicydy nieselektywne, które jak żadne inne radzą sobie ze wszelką roślinnością i nie tylko. Oczywiście, jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy problemów z grzybami w uprawach, trudno będzie nam przewidzieć możliwość ich pojawienia się, niemniej zawsze przed siewem w kolejnym sezonie, warto przygotować glebę, oczyszczając ją z zeszłosezonowych roślin i ich szczątków.

W przypadku pojawienia się grzybów w już istniejących uprawach, można zastosować metodę zasuszania. Jak powszechnie wiadomo, grzyby lubią wilgotność dlatego dobrym sposobem na ich unieszkodliwienie może okazać się przysypanie ich suchym piaskiem.

Bez dostępu do wody, grzybom trudno będzie się rozwijać, w konsekwencji czego obumrą. Inną metodą walki z grzybami w uprawach jest zastosowanie odpowiednich herbicydów, przeznaczonych do ich zwalczania.

Należy mieć jednak na uwadze, że jest to metoda ostateczna, ponieważ zastosowanie środków chemicznych, oprócz negatywnego działania na grzyby, może wykazywać również negatywne działanie na rośliny uprawne. Preparaty grzybobójcze należy dobierać z rozwagą i bezwzględnie zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta.