Jak powszechnie wiadomo, rośliny pobierają wodę oraz wszystkie niezbędne składniki mineralne z gleby, a więc po przez system korzeniowy. Na etapach wzrostu i rozwoju rośliny są jednak takie fazy, w których pobranie niezbędnych składników z gleby jest zdecydowanie utrudnione.

W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dolistnych środków ochrony roślin, które poprzez liście wnikną w głąb rośliny i odpowiednio ją odżywią. Rośliny powinny być „dokarmiane” pozakorzeniowo w szczególności na etapie krzewienia oraz intensywnego wzrostu , kiedy następuje niezwykłe spowolnienie możliwości pobrania składników odżywczych z gleby.

Ponadto rośliny powinny być odżywiane po przez liście, w przypadku niedoboru wody w glebie, niewłaściwego dla danej rośliny odczynu pH gleby oraz w przypadku występowania niskich temperatur. Wszystkie te czynniki mają zdecydowany wpływ na zwolnienie tempa pobierania i przyswajania przez roślinę niezbędnych składników pokarmowych pochodzących z gleby.

Warto także pamiętać, że na skuteczność preparatów dolistnych mają wpływ różne czynniki m.in.

gatunek, wiek i odżywienie danej rośliny; uregulowany odczyn pH gleby, warunki atmosferyczne, zdolności poszczególnych składników do przenikania przez liście, czy zawartość mocznika, który wpływa na lepsze uwodnienie, a tym samym na zwiększenie poboru składników pokarmowych. Należy pamiętać jednak o tym, że dolistne dokarmianie rośliny, nie zastępuje jej nawożenia.

Oczywiście niezwykle wpływa na poprawę jej kondycji, jednak stosowanie tej metody powinno być krótkotrwałe, a co najważniejsze preparaty stosowane dolistnie powinny być wyłącznie uzupełnieniem, a nie zamiennikiem dla doglebowych środków ochrony roślin.