Zarówno opryski, jak i preparaty chwastobójcze powinno się stosować w sezonie wiosennym lub jesiennym – zgodnie z zaleceniami producenta preparatu oraz w odpowiednim stadium wzrostu rośliny. Na polskim rynku dostępny jest szereg różnorodnych preparatów – w formie koncentratu, płynu gotowego do użycia, proszku, czy granulatu. Herbicydy można dzielić według kilku kategorii. Pierwszą z nich jest sposób działania.
Wedle tego kryterium można wyróżnić preparaty systemiczne, czyli układowe lub kontaktowe tzn. parzące. Herbicydy można podzielić także ze względu na sposób ich stosowania. Według tego kryterium wyróżniamy preparaty dolistne, które wnikają w głąb rośliny poprzez liście; preparaty doglebowe, które jak sama nazwa wskazuje należy aplikować do gleby.
Te preparaty wnikają w strukturę rośliny za pośrednictwem systemu korzeniowego. Trzecim rodzajem herbicydów wyróżnianym według wspomnianego kryterium są preparaty doglebowo-dolistne, które wnikają w strukturę rośliny zarówno poprzez jej części naziemne, jak i podziemne. Aby uzyskać maksymalne efekty stosowanych preparatów należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę zalecenia producenta preparatu.
W dalszej kolejności należy zwrócić uwagę w jakim fazie wzrostu jest roślina – preparaty dostępne na rynku są dedykowane roślinom w różnych fazach wzrostu, dlatego do odpowiedniej fazy należy dobrać dedykowany jej preparat. Co równie ważne należy zwrócić uwagę, czy dany preparat jest przeznaczony do stosowania jesienią, czy wiosną. Kolejna kwestia to dobór odpowiedniej formy preparatu. W tym przypadku również należy zapoznać się z zaleceniami producenta.
W innych sytuacjach sprawdzi się proszek, czy granulat, w innych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie płyn. W przypadku przeprowadzania oprysków metodą zamgławiania, czy aerozolowania należy pamiętać, o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć teren, na którym prowadzone były opryski.