Z uporczywymi chwastami w uprawach możemy walczyć na wiele sposobów. Do najpopularniejszych należą metody mechaniczne, mechaniczno-chemiczne oraz chemiczne. Coraz częściej jednak szukamy alternatywnych, ekologicznych rozwiązań, które okażą się skuteczne i jednocześnie nie będą wykazywały się negatywnym oddziaływaniem na nasze plony oraz ich otoczenie. Jedną z takich możliwości jest zastosowanie naturalnych preparatów z roślin wykazujących się działaniem chwastobójczym. Preparaty takie jak np.

wyciągi, wywary, czy gnojówki można przygotować samodzielnie. Należy jednak wiedzieć, których roślin, w jakich proporcjach i do jakich celów użyć. Do najpopularniejszych domowych preparatów chwastobójczych należą wyciągi, które uzyskuje się poprzez zalanie odpowiednich roślin gorącą wodą. Następnie tak przygotowane, zalane wodą rośliny należy odstawić na dobę. Wyciągi najlepiej jest przygotowywać na dzień przed planowanym ich użyciem, ponieważ pozostawienie ich na dłuższy czas może doprowadzić do fermentacji, a tym samym zmiany właściwości przygotowanego wyciągu roślinnego.

Przygotowanie wywaru roślinnego jest bardzo podobne do przygotowania wyciągu. W tym przypadku rośliny również należy zalać ciepłą wodą i moczyć przez dobę. Po upływie dwudziestu czterech godzin mieszankę należy zagotować, doprowadzić do wrzenia i gotować przez około pół godziny. Do najpopularniejszych roślin, z których można przygotować wyciągi należy pokrzywa wykazująca się działaniem ochronnym. Równie popularny jest skrzyp polny wykazujący się działaniem leczniczym dla chorych roślin.