Każdy rolnik i hodowca roślin doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że musi w odpowiedni sposób zadbać o swoje rośliny, aby ich plony były możliwie najbardziej urodzajne. Aby jednak móc zebrać satysfakcjonujące owoce, należy włożyć niemało siły, czasu i pracy w odpowiednią ochroną roślin. Ochronę tę należy zaplanować z odpowiednio dużym wyprzedzeniem, ponieważ pierwsze czynności związane z ochroną roślin należy podjąć jeszcze przed siewem.

Pierwszym etapem wpływającym na kondycję przyszłych roślin jest odpowiednie przygotowanie gleby. Najważniejsze jest pozbycie się z niej wszelkich agrofagów. Do tego celu mogą posłużyć herbicydy nieselektywne zwalczające wszystkie możliwe chwasty oraz inną roślinność.

Po pozbyciu się z gleby wszelkich roślin, należy ją wzbogacić niezbędnymi składnikami mineralnymi m.in. potasem, fosforem, azotem, czy magnezem.

Tak przygotowana gleba jest odpowiednia do przyjęcia nasion i sadzonek. Po wysiewie lub wsadzeniu sadzonek, należy je doglądać oraz od czasu do czasu nawozić naturalnymi nawozami m.in.

w formie obornika. Jeśli pomimo regularnej pielęgnacji roślin, zaczną atakować je szkodniki, należy zastosować odpowiednie środki. Chwasty można zwalczyć dedykowanymi herbicydami selektywnymi – dolisnymi, doglebowymi lub doglebowo-dolistnymi; przeznaczonymi do użycia odpowiednio wiosną lub jesienią.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z niewielką ilością agrofagów warto zdecydować się mechaniczne metody ich zwalczania, w postaci ścinania, czy wyrywania, które są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku.