Rośliny owocujące oraz warzywa, a także wszelkiego innego rodzaju rośliny przeznaczone do bezpośredniego spożycia przez ludzi, wymagają zastosowania zupełnie innych środków ochrony. Przede wszystkim wymagają użycia preparatów, które w najmniejszym stopniu będą wykazywały się działaniem szkodliwym na organizmy żywe. Na rynku dostępne są zróżnicowane preparaty dedykowane bardziej lub mniej zawężonym gatunkom roślin. Pośród środków przeznaczonych do ochrony roślin owocujących warto zwrócić uwagę na taki preparat jak AppleSmart 3,3 VP będący regulatorem wzrostu, mającym wpływ na utrzymanie prawidłowej jędrności jabłek, po ich zebraniu. Preparat ASAHI SL z kolei wpływa na polepszenie jakości plonów czarnej porzeczki, jabłoni, wiśni, a także maliny i truskawek.

Dobrze sprawdza się także jako preparat ochronny gruszy, śliwy, agrestu, czereśni, aronii oraz borówki wysokiej. Innym ciekawym regulatorem wzrostu zalecanym do przerzedzania owocujących jabłoni i grusz jest Brevis 150 SG. Preparatami ułatwiającymi mechaniczny zbiór wiśni są Ethrel 480 SL oraz Etylemit 480 SL. Drugi z nich klasyfikowany jest jako szkodliwy dla człowieka. Jednym z czołowych preparatów mających wpływ na poprawę wielkości i wyglądu owoców jest Gibon Plus 010 SL.

Zgodnie z zaleceniami producenta, dla uzyskania najlepszych efektów należy stosować go trzy razy w ciągu sezonu. Warzywa, podobnie jak owoce wymagają odpowiedniej ochrony przed szkodnikami. Podstawową formą ochroną warzyw jest odpowiednie ich nawożenie. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku nawozy organiczne np. w postaci obornika, który jest szczególnie polecany jako nawóz dla warzyw kapuścianych, pomidorów i ogórków.

Ciekawą formą ochrony i wzmocnienia warzyw jest stosowanie naturalnych preparatów podwyższających odporność. Dobrym przykładem jest m.in. wyciąg z czosnku lub wywar ze skrzypu polnego. W przypadku konieczności zastosowania preparatów gotowych przeznaczonych do zwalczania chorób warzyw, warto zdecydować się na ekologiczny biopreparat, np.

Biosept Active.